logo

Anaokulu

Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerin serpilip gelişmesine yardımcı olur

Daha Başarılı , Daha Verimli..

Yaşamın başlangıcı ve temeli olan 0-6 yaş grubu kişilik şekillenmesinin en önemli evresidir. Çünkü temel alışkanlıkların kazanıldığı zihinsel ve duygusal gelişimin beyin yapısı ve fonksiyonların gelişiminin en önemli bölümü 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Okul öncesi eğitimi alan çocukların okula devam oranlarının ve okul başarılarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Okul öncesi eğitimin sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek bu eğitimi alanların yetişkinlik döneminde daha başarılı ve verimli oldukları, sahip oldukları potansiyeli daha iyi kullandıkları tespit edilmiştir.

Neden Anaokulu ?

Froebel’ in deyişiyle : “ Anaokulunun amacı, öğrenmeye ilgi uyandırmaktır.” Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerin serpilip gelişmesine yardımcı olur. Çocuk, anaokulunda en iyi oyun ortamını bulur, işbirliğini geliştirir, yaşıtlarıyla ilişki kurar. Anaokulu çocuğa, kendi hakkını korurken paylaşmayı ve başkalarının özgürlüğünü zedelememeyi öğretir.

Anaokulu aynı zamanda kuralları en etkili bir biçimde öğretebilen bir kurumdur. Çocuk yaşıtlarıyla ilişki kurarak birlikte yaşamayı, yemek yemeyi, uyumayı ve oynamayı öğrenir. Böylece başkalarının özgürlüğünden haberdar olur. “Ben” ve “Başkası” kavramalarının bilincine vararak yardımlaşma ve işbirliği duygusunu geliştirir.

Çocuklar evde yapamadıkları birçok faaliyeti anaokulunda gerçekleştirirken, arkadaşları ile konuşarak onların düşüncelerinden haberdar olur. Kendi görüşlerini ve düşüncelerini rahatça ifade edebilirler. Hatta oynadıkları oyunlarda, gerek evde gerekse okulda yakınları ve arkadaşlarına karşı duygularını ifade etme fırsatını bularak rahatlarlar.

Değişim Okullarının amacı da çocuklarımızdaki potansiyeli keşfedip merak duygularını geliştirmek, içlerindeki öğrenme isteğini teşvik edip onları hayata hazırlamaktır. Çocuğun oyun gereksinimini en iyi karşılayan toplumsal kurum, “anaokulları” dır. Hedefimiz çocuklarımızın özgür kişiliklerini geliştirmek kendilerine ait fikirlerinin oluşumunu sağlamak, soran, sorgulayan sorumluluk sahibi saygın bireyler olarak topluma kazandırmaktır.

MEB müfredatına uygun ülkesini ve milletini seven, onun mirasına ve değerlerine sahip çıkan, kendi öz kültür değerlerini ve geleneklerini bilen, düşünebilen üretken insanlar olarak yetişmelerini sağlamak temel hedeflerimiz arasındadır.

Anaokulunun en önemli görevlerinden biri de kişiyi tanımak özelliklerini ortaya çıkarmak, ona uygun eğitim modeli ve alanı oluşturmaktır. Yine dönem dönem tarama teknikleriyle öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini, gelişmelerini takip etmek varsa eksiklikleri etütlerle tamamlamaktır. Yapılan bütün çalışmaların sonuçlarını velilerimizle paylaşarak onların da katkılarıyla çocuk aile ve okul ilişkisini daha sağlam temellere oturtmaktır.

Değişim Okullarının bir amacı da en az iki yabancı dil kazandırmaktır. Türkçe öğretmenimizle beraber Native Speaker öğretmenleri öğrencilerimize yarım gün İngilizce eğitimi verilmektedir.

Bize Ulaşın 7/24
Sorularınız 7/24 bizlere yöneltebilirsiniz
Soru Sor
Başta murat bey olmak üzere tüm hocalara teşekkür ederim gerçekten çok ilgililer.
2017-03-13T11:54:16+03:00
Başta murat bey olmak üzere tüm hocalara teşekkür ederim gerçekten çok ilgililer.
Okul tam anlamıyla kusursuz. Çocuğumu güvenle gönderiyorum.
2018-05-06T19:17:11+03:00
Okul tam anlamıyla kusursuz. Çocuğumu güvenle gönderiyorum.
WhatsApp chat